Savaş ve Strateji BARUTUN icadı

Published on Temmuz 21st, 2014 | by uagundem

0

BARUTUN İCADI İLE MEYDANA GELEN PARADİGMA DEĞİŞİMİ VE ORDULARIN TARİHSEL GELİŞİM VE DEĞİŞİMİ

BARUTUN İCADI İLE MEYDANA GELEN PARADİGMA DEĞİŞİMİ VE ORDULARIN TARİHSEL GELİŞİM VE DEĞİŞİMİ

Barutun muharebe sahasında yerini almasıyla birlikte silahların öldürücülüğü daha önce hiç olmadığı kadar artmıştır. Barut ilk olarak toplarda kullanılmış, müteakiben tüfeklerde kendini göstermiştir. Bu süreçle beraber orduların tertiplenmesi, teçhiz edilmeleri ve kullandıkları taktikler gelişme göstermiştir.

Topçu silahları ile diğer muharebe sistemleri arasındaki teknolojik ve taktiksel ilişkiye bakıldığında, topçunun muharebe sahasında düşmana verdirilen zayiatın temel nedeni olduğu görülmektedir.

İlerleyen dönemlerde özellikle piyade silahlarındaki gelişmeler muharebe sahasındaki topçu personelini tehdit eder boyuta gelmiştir. Bu problem topçu silahlarından bir başka önemli gelişme olan geri tepme sistemleri geliştirilmesi ve bu şekilde topların menzillerinin artması ile aşılmıştır. Bu gelişme sonucunda toplar cephe gerisine alınmış ve artık bir destek silahı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

17’nci yüzyılda ise daha gelişmiş tüfekler yapılmıştır.Tüfeğin kullanımı daha kolaylaşarak atış sürati artmıştır. Böylelikle kargı muharebe sahasında kullanılmamaya başlanmıştır.18’inci yüzyılın sonlarında ve 19’uncu yüzyılda özellikle mühimmatta ve menzilde önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Muharebe sahasında silahın doldurulmasındaki zaman kaybını ortadan kaldırmak ve atışta sürati ve devamlılığı sağlamak maksadıyla safların kullanılması suretiyle yaylım ateşi tekniği geliştirilmiştir.Yaylım ateşinin gelişmesi, savaş taktiklerinin üzerinde dönüştürücü etki yapmıştır.

Bu tekniğe kadar bir kilometre genişliğinde olan savaş cephesinde 10 bin civarında asker bulunmaktaydı.Yaylım ateşini aynı anda süratle yapabilmek için birliklerin gerekli manevraları yapabilecek kabiliyette olmaları önem arz ediyordu. Bu sebeple birlikler küçültülerek eğitici sayıları artırılmıştır.

Bu dönemde, tüfeğin gelişmesi piyadenin önemini artırmış, muharebe sahasında tertiplenmeyi değiştirerek dağılmayı zorunlu hale getirmiş, özellikle atış süratinin yaylım ateşiyle artmasıyla birlikte cepheler daha da genişlemiş ve makineli tüfeğin icadıyla birlikte artan zayiat sebebiyle siper savaşları ortaya çıkmıştır. Orduların büyümesi ve mühimmattaki gelişmeler sebebiyle lojistiğin önemi daha da artmıştır.

Kısacası; ordular büyümüş fakat birlikler küçülmüş, dağılma zorunluluğu ve silahların menzilinin artması nedeniyle cepheler genişlemiş, ordular büyüdüğü için zorunlu askerlik uygulamaları yaygınlaşmış. Muharebe sahası karmaşıklaştığı için lojistiğin önemi artmış ve kurmaylık sistemi ortaya çıkmıştır.

Tags:


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top ↑