Savaş ve Strateji Sun Tzu

Published on Temmuz 21st, 2014 | by uagundem

0

Sun Tzu

Sun Tzu

  Sun Tzu yaklaşık olarak M.Ö. 500 yıllarında yaşamış olduğu değerlendirilen Çinli stratejist, filozof ve komutandır. Günümüzde daha çok “Savaş Sanatı” adlı eseri ile tanınmaktadır. Yaşadığı devirde Çin, büyük karışıklıklara sahne olmuş ve sekiz ayrı Çin Hanlığı, birbiri üzerinde hâkimiyet kurma mücadelesini sürdürmüştür. Sun Tzu, bu hanlıklardan biri olan Wu ülkesinde (Çin’in orta bölgesinde Şanghay’ın batısında bir ülke) yaşamış ve bu hanlığının generalliğini yaparak büyük başarılar elde etmiştir.

 

Sun Tzu’nun “Savaş Sanatı” eseri yaklaşık olarak 2.500 yıl önce yazılmasına rağmen, günümüzde önemini hiç kaybetmemiştir. Sun Tzu esasında doğu felsefesini temsil etmekte ve temelde şu esaslara dayanmaktadır; düşmanı ve kendimiz çok iyi bilmek, her zaman güçlü taraftan sakınıp zayıf tarafa taarruz etmek ve savaşmadan kazanmaktır. Savaşın ağır maliyetinin kısa süren savaşları zorunlu hale getirdiği, istihbaratın ve aldatmanın hayati öneme sahip olduğu, başarının anahtarının ordulardaki yüksek disiplin gibi faktörlere dayandığı vurgulanmaktadır. Kitap toplam 13 bölümden ve 384 maddeden oluşmaktadır. Kitabın bölümleri şunlardır: planlama, savaşın maliyeti, strateji, taktik, enerji, gücün kullanımı, manevra, taktik değiştirme, ordunun ilerlemesi, arazi faktörü, arazide dokuz konum, ateşle saldırı, casusluk ve istihbarat.

 

“Kendini ve düşmanını bilirsen girdiğin yüz savaşı da kazanırsın, kendini bilip düşmanı bilmezsen bir kazanır bir kaybedersin, kendini ve düşmanı bilmezsen girdiğin her savaşı kaybedersin!” diyerek, güçlü ve zayıf taraflarımızı çok iyi bilmemiz gerektiğini, istihbaratı çok iyi kullanarak aynı şekilde düşmanı tanımamız gerektiğini belirtir. “Yüz savaşın yüzünü de kazanmak marifet değildir, önemli olan kan dökmeden kazanmaktır.” sözleriyle marifetli komutanların kan dökmeden savaş kazananlar olduğunu belirtir.  Sun Tzu, en başarılı komutanım düşmanın planlarını bozan komutan olduğunu, ikinci başarılı komutanım düşmanın birleşmesini engelleyen komutan olduğunu, üçüncü başarılı komutanın düşmanı harp sahasında taarruzla yenen komutan olduğunu ve en kötü komutanın ise güçlü surlarla korunan bir bölgeyi kuşatan komutan olduğunu yazmıştır.

Tags:


About the AuthorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top ↑