Rusya’da Eğitim

Rusya’da Eğitim

Rusya ülkesindeki eğitim sistemi konusunda bilgilenmek son derece önemlidir. Eğitim unsuru, toplumun her bakımdan gelişimi ve çağdaş bir dünya sürecinde ilerleme amacı ile son derece önemlidir. Hatta olmazsa olmaz bir yapı olarak görülmektedir. Günümüz koşullarında dünya eğitime son derece değer vermektedir. Bu konu üzerinde de gün be gün ilerleme kaydetmektedir. Bu bakımdan Rusya da bu konu üzerinde aynı tutumu sergilemektedir. Yükseköğrenim sistemleri ile UNESCO listelerinde üst sıralara çıkmaktadır. Rusya’da eğitim programları iki şekilde ilerlemektedir. İlk olanı genel eğitim olarak adlandırılmaktadır. İkinci olan ise profesyonel yani mesleki eğitim programıdır.

Genel eğitimden kısaca bahsedecek olursak eğer; Bu eğitim programında kişinin fiziksel, duygusal, ahlaki ve entelektüel gelişiminin varlığı gibi, genel kültür düzeyini artırma ve bir sonraki aşama olan mesleki eğitim programına geçişlere hazırlamanın hedeflediği belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı bu programın içinde okul öncesi program, ilköğretim, temel ve son olarak tamamlayıcı eğitim programları bulunmaktadır. Rusya’da dil kursu eğitimine gittiğinizde de bu şekilde sistem ilerlemektedir. Daha önceki yıllarda 10 yılı içeren eğitim, 1985 yılından sonra 11 yıla çıkmıştır. Bu sayede öğrenciler 17-18 yaşına geldiklerinde ortaöğrenim programlarını tamamlamış olurlar. Kısa zamanlı eğitim ve sanat eğitimi için de 12 senelik okullar bulunmaktadır. İlk eğitimi ve temel eğitimi almak zorunlu olarak sunulmaktadır. İlk 4 yıllık bölüm olan ana okul ise zorunlu değildir. Bununla beraber 3-4 senelik bir eğitim programını kapsayan bir süreçtir.

Mesleki durumlar için de Rusya’da dil kursuna giderek eğitim alabilirsiniz. Bu eğitim programı bireyin mesleki açıdan herhangi bir yetenek kazanabilmesi ve seçtiği mesleği kolayca icra edecek ve istediği gibi iletişim kurabilecek düzeye gelebilmesini hedeflemektedir. Rusya’da genel eğitim sistemleri haricinde olan tüm sistemler, derece ve diploma verirler. Mesleki özellikler edindirdikleri ve mesleklerini uygulama hakkı sağlayabildikleri için profesyonel eğitim sistemleri şeklinde tanıtılırlar. Kısacası Rusya gibi bir yerde dil eğitimi almanız hem eğitim açısından hem de mesleki açıdan sizlere büyük bir yarar sağlamaktadır. Mesleğinizi icra ederken ya da eğitiminizi tamamlarken Rusçayı kavrayabilecek ve rahatça yaşamınızı devam ettirebileceksiniz.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Lider Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri

Lider Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri

E2 Vizesi Nedir?

E2 Vizesi Nedir?

İşinizin ve İşçilerinizin Güvenliği için OSGB

İşinizin ve İşçilerinizin Güvenliği için OSGB

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir