Tayvan Neden Tanınmıyor?

Tayvan Neden Tanınmıyor?

Tayvan ismini duyan birçok kişi Tayvan neden birleşmiş milletlere bağlı değil? Sorusunu kesinlikle duymamıştır. Tayvan özellikle son yıllarda ismi sık duyulan tatil yerlerinden birisi. Ülkemizden de birçok kişi bu ülkeyi ziyaret etme fırsatını bulmuş ya da planları arasına almıştır. Tayvan neden birleşmiş milletlere bağlı değil? Sorusunun cevabı ise tamamen siyasi bir konudur.

Tayvan hakkında siyasi bilgi biraz karmaşıktır. Tayvan daha önce Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bir adaydı. Çin Halk Cumhuriyetinde patlak veren iç savaş sonucunda kendi yönetimini kuran Tayvan hakkında henüz kesinleşmiş bir bağımsızlık kararı bulunmamaktadır. Ayrılma kararı sonrasında Çin ile savaş yaşayan Tayvan halen bağımsızlık ilan edememiştir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin de aralarında bulunduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Tayvan’ın üyeliğini yapmamıştır. ABD. Fransa, Rusya, İngiltere ve Çin ülkelerinin değişmez üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Tayvan’ı üye kabul etmemiştir. Bu kararın alınmasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin katkısı malum. Tayvan’ın BM üyeliğini, fakir ülkelere yardım yapma vaadinde bulunarak engellediği bilinmektedir Çin Halk Cumhuriyeti’nin. Tayvan siyasi hayatında da fazla ilerleme kaydedememiştir bu yüzden.

Sadece 22 ülke, Tayvan ile birebir ilişki durumundadır. Diğer ülkeler siyasi olarak Tayvan ile ilişki kurmamıştır. Çin ve Tayvan arasındaki ilişkiler halen düzelmemiştir. Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin engellemelerine rağmen, kendini teknoloji ve turizm alanında oldukça geliştirmiş ve geliştirmeye devam etmektedir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Iqos Iluma ile Siz De Tütünün Tadına Varın

Iqos Iluma ile Siz De Tütünün Tadına Varın

Dış Cephe Mantolamada Uzman Çözüm

Dış Cephe Mantolamada Uzman Çözüm

Fethiye Denize Sıfır Otel Konsepti

Fethiye Denize Sıfır Otel Konsepti

Kaliteli Endüstriyel Mutfak Malzemeleri

Kaliteli Endüstriyel Mutfak Malzemeleri

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir